Strona Główna » Święta Kalendarzowe » Dzień Ojca – 23 czerwca

Dzień Ojca – 23 czerwca

Dzień Ojca – 23 czerwca
Oceń mój artykuł.

 Dzień Ojca – 23 czerwca

dzień ojca

Gify Na Dzień Ojca

ojciec i syn jazda na koniku

Ojciec to osoba niezwykle ważna w życiu każdego dziecka, choć wciąż jego rola nie jest zbyt doceniana w naszej kulturze. Wiele osób nawet nie wie, kiedy obchodzimy w Polsce Dzień Ojca. Dla przypomnienia wszystkim roztargnionym dzieciom: święto naszych ojców czyli Dzień Taty obchodzimy co roku 23 czerwca.

dzień ojca 23 czerwca

Dzień Ojca to święto, które nie jest tak mocno nagłaśniane w mediach, jak chociażby Dzień Matki. A szkoda, wszak ojcowie to obok matek najważniejsi ludzie w życiu każdego człowieka. Po raz pierwszy głośno i całemu światu, o tym, jak ważny jest ojciec, powiedziała Amerykanka Sonora Smart – kobieta, którą ojciec wraz z piątką jej rodzeństwa, wychowywał sam po śmierci ich mamy.

gify dzień ojca

Kobieta, która zainicjowała Dzień Taty

Sonora długo myślała, jak wyrazić ojcu dowód swojej wdzięczności i miłości. Zwróciła się z projektem obchodzenia Dnia Ojca do władz w swoim mieście Spokane (w stanie Waszyngton) i tak oto, dzięki uporowi tej młodej kobiety, która nosiła w sercu ogromną wdzięczność do ojca za trud wychowania powstało nowe święto – po raz pierwszy obchodzono je 19 czerwca 1910 roku. Święto spodobało się w USA na tyle, że w roku 1924 prezydent Calvin Coolidge oficjalnie uznał Dzień Ojca, jako święto w całych Stanach Zjednoczonych. Jednak historia wprowadzenia tego święta w sposób prawny trwała dużo dłużej i dopiero w roku 1972 prezydent Nixon zatwierdził święto aktem prawnym – Dzień Ojca wypada od tej pory w trzecią niedzielę czerwca.

Podobnie obchodzą to święto: Argentyna, Bangladesz, Chile, Chiny, Czechy, Filipiny, Francja, Holandia, Hong Kong, Irlandia, Japonia, Kanada, Kuba, Malezja, Malta, Mauritius, Meksyk, Peru, Republika Południowej Afryki, Singapur, Słowacja, Sri Lanka, Stany Zjednoczone, Turcja, Wenezuela, Wielka Brytania, Zimbabwe. W Polsce Dzień Taty to stała data 23 czerwca .

Bardzo wiele państw obchodzi ten dzień, podobnie jak Dzień Matki, w niedzielę. W naszym kraju data jest stała, a przez to Dzień Ojca wypada w różne dni tygodnia. O tym, że święto taty cieszy się nieco mniejszą rangą niż inne świeckie święta, świadczy chociażby zainteresowanie mediów i działania handlowców. Powoli się to jednak zmienia i coraz częściej świat chce świętować Dzień Ojca. W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest od roku 1965.

dziękuje Ci tato

O mnie Agnieszka Kwiatowa

Drogi czytelniku gifyagusi.pl, sprawdź moje pozostałe wpisy i artykuły na tej stronie. Dołącz do czytelników najważniejszych informacji już teraz. Obserwuj moje najnowsze wpisy na stronie poprzez portale społecznościowe. Podziel się interesującym wpisem ze swoimi znajomymi już teraz. Oprócz pięknych animowanych gifów umieszczam tutaj także poradniki i publikacje, które z pewnością Cię zaciekawią.

Zapraszam Cię do przeczytania moich innych artykułów na tej stronie, znajdziesz tutaj recenzje, porady, śmieszne filmiki, gify oraz wiele innych. Sprawdź moje kategorie lub skorzystaj z wyszukiwarki w serwisie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*