Strona Główna » Religijne obrazki » Korona Cierniowa

Korona Cierniowa

Korona Cierniowa
Oceń mój artykuł.

 

Gify i obrazki z koroną cierniową.

Korona cierniowa – jeden z atrybutów-symboli Męki Jezusa Chrystusa; w języku potocznym symbol cierpienia.

Korona cierniowa wykonana została przez żołnierzy Poncjusza Piłata prawdopodobnie z rośliny Ziziphus spina-christi („a żołnierze upletli koronę z cierni i włożyli Mu ją na głowę” J19,2) zaraz po wyroku wydanego przez prokuratora, w którym to skazał Jezusa na ubiczowanie. Żołnierze wykorzystali okazję; ukoronowali Chrystusa koroną cierniową, włożyli na Niego szkarłatny płaszcz, do ręki włożyli Mu trzcinę i podchodząc naśmiewali się z Niego, pluli nań i bili trzciną po głowie (por. J 19,1-3). Korona cierniowa towarzyszyła Chrystusowi w drodze krzyżowej i w czasie śmierci. Według tradycji po zdjęciu Chrystusa z krzyża koronę zabrał jeden ze świadków Jego śmierci. W czasie licznych tułaczek korona bywała na dworach królewskich (m.in. u Karola Wielkiego) i w licznych klasztorach (np. Saint-Denis); powyrywano z niej liczne ciernie, które dziś znajdują się w wielu sanktuariach na całym świecie jako relikwie (m.in. Trewir, Piza, Rzym; w Polsce w Zamościu, Miechowie i Boćkach). W 1239 r. powróciła do Francji.

Obecnie relikwie korony cierniowej znajdujące się w katedrze Notre-Dame w Paryżu są obręczą o średnicy około 21 cm i mają formę gładko splecionych gałązek.

Cierniowa Korona Chrystusa

gify jezus w cierniowej koronie

 Krwiściąg ciernistySarcopoterium spinosum

Głożyna cierń ChrystusaZiziphus spina-christi

Dwa gatunki wymienionych roślin są rozważane jako materiał, z którego upleciono cierniową koronę Jezusa, o której piszą Ewangeliści:

„A żołnierze uplótłszy koronę z cierni, włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym” (J 19,2).

ecce homo ubiczowany chrystus

Uważa się, że korona została zrobiona z przypadkowych gałęzi, przygotowanych na opał, leżących wokół ogniska.

W czasach biblijnych podstawowym materiałem opałowym były gałązki ciernistych drzew i krzewów oraz łodygi zaschniętych roślin.

Najpopularniejszą rośliną ciernistą służącą na opał, do dziś występującą powszechnie w Ziemi Świętej, jest  krwiściąg ciernisty.

Jest to niewysoki krzew o widlasto rozgałęzionych cierniach i małych czerwonych kwiatach.

krwiściąg ciernisty

 

Głożyna cierń Chrystusa jest wysokim majestatycznym drzewem o zwisających cienkich zygzakowatych gałązkach, łatwopalnych.

U podstawy każdego liścia wyrastają dwa ciernie, jeden, wyprostowany o długości 1,5 cm, drugi, krótszy, hakowato zagięty.

Obecnie rośnie kilka drzew tego gatunku na wschodnich stokach góry Świątynnej w Jerozolimie.

rośliny cierniste

 Głożyna cierń Chrystusa Ziziphus spina-christi

 paliurus spina christi

Paliurus spina christi

cierniowa korona

 Korona cierniowa Jezusa

korona ciernowa

jezus cierniem ukoronowany

gify korona cierniowa

O mnie Agnieszka Kwiatowa

Drogi czytelniku gifyagusi.pl, sprawdź moje pozostałe wpisy i artykuły na tej stronie. Dołącz do czytelników najważniejszych informacji już teraz. Obserwuj moje najnowsze wpisy na stronie poprzez portale społecznościowe. Podziel się interesującym wpisem ze swoimi znajomymi już teraz. Oprócz pięknych animowanych gifów umieszczam tutaj także poradniki i publikacje, które z pewnością Cię zaciekawią.

Zapraszam Cię do przeczytania moich innych artykułów na tej stronie, znajdziesz tutaj recenzje, porady, śmieszne filmiki, gify oraz wiele innych. Sprawdź moje kategorie lub skorzystaj z wyszukiwarki w serwisie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*