Strona Główna » Religia » Święty Patryk

Święty Patryk

Święty Patryk
5 (100%) 2 oceny

 

Święty Patryk 

obrazki święty patryk

Znany także jako: Apostoł Irlandii, Maewyn Succat, Patricius, Patrizio

Nie znamy roku urodzenia Magonusa Sucatusa, bo tak nazywał się Patryk. Często pojawia się rok 373, 385 lub nawet 400. Urodził się podobno około roku 358 w Taberni, położonej w tej części Brytanii (Anglii). Gdy miał szesnaście lat porwali go irlandzcy korsarze i sprzedali w Irlandii do niewoli. Tam musiał pracować jako pasterz. Nauczył się tamtejszego języka i poznał obyczaje panujące na wyspie. Po sześciu latach udało się mu zbiec z niewoli, lecz nigdy nie zapomniał już Zielonej Wyspy. Uważał, że jego powołaniem jest głoszenie Ewangelii w Irlandii, dlatego też zdobył odpowiednie wykształcenie w dwóch szkołach misyjnych w północnej Francji. Po śmierci św. Palladiusza, misyjnego biskupa w Irlandii. W 432 roku wyświęcono Św. Patryka na biskupa i wysłano do Irlandii. Doprowadził on do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części wyspy oraz wprowadzenia zorganizowanej formy działalności kościelnej. Założył wiele kościołów, m.in. w 444 roku katedrę i klasztor w Armagh. On sam prowadził bardzo surowe życie zakonne. Jeszcze za życia zasłynął wieloma cudami, które przyczyniły się do nawrócenia Irlandczyków. Według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Św. Patryk wygnał z Irlandii wszystkie węże. Ostatni był najbardziej uparty, jednak święty długo z nim dyskutował aby wszedł do skrzynki, którą wąż uznawał za zbyt ciasną. W końcu wąż aby udowodnić Patrykowi że się nie zmieści wszedł do skrzynki, Patryk skrzynkę zamknął i wyrzucił do morza. Faktem jest że w Irlandii węży nie ma.Jego wyznanie wiary było: „Chrystus ze mną, Chrystus przede mną, Chrystus za mną, Chrystus we mnie!”Uważa się, że Patryk miał niezwykle zwycięską osobowość, co pomogło mu osiągać sukcesy w nawracaniu ludzi. On używał białej koniczyny, która przypominała trzy-listną koniczynę, jako metaforę, służącą do wyjaśnienia istoty Trójcy Przenajświętszej (Ojca, Syna i Ducha Świętego). Pod koniec życia dokonał chrztu kraju. Zmarł prawdopodobnie 17 marca 461 r.

Kult św. Patryka był bardzo rozpowszechniony w średniowiecznej Europie. Do dzisiaj jest bardzo żywy w samej Irlandii, która uważa go za swojego głównego patrona, a także w niektórych miejscowościach we Francji. Emigranci irlandzcy jego kult rozpowszechnili w Ameryce Północnej i w Australii.

Jego święto przypada 17 marca, w okresie Wielkiego Postu, jednak nawet ludzi powstrzymujący się od picia alkoholu z pobudek religijnych mogą wychylić tego dnia tzw. kufel Patryka (An Pota Pádraic).

Trójlistna koniczyna jest symbolem Irlandii. Św. Patryk posługując się tą rośliną tłumaczył Irlandczykom tajemnicę Trójcy Przenajświętszej.

  Patron: Irlandii i Irlandczyków

 Na Zachodzie uważany jest również za patrona fryzjerów, bednarzy, kowali, górników, upadłych na duchu oraz za opiekuna zwierząt domowych.

 Symbole: krzyż, harfa, wąż, chrzcielnica, demony, biała koniczyna

O mnie Agnieszka Kwiatowa

Drogi czytelniku gifyagusi.pl, sprawdź moje pozostałe wpisy i artykuły na tej stronie. Dołącz do czytelników najważniejszych informacji już teraz. Obserwuj moje najnowsze wpisy na stronie poprzez portale społecznościowe. Podziel się interesującym wpisem ze swoimi znajomymi już teraz. Oprócz pięknych animowanych gifów umieszczam tutaj także poradniki i publikacje, które z pewnością Cię zaciekawią.

Zapraszam Cię do przeczytania moich innych artykułów na tej stronie, znajdziesz tutaj recenzje, porady, śmieszne filmiki, gify oraz wiele innych. Sprawdź moje kategorie lub skorzystaj z wyszukiwarki w serwisie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*