Oceń mój artykuł.

 Wiosna
słów kilka o wiośnie oraz wierszyki
Znajdziesz tutaj animowane gify związane z wiosną oraz obrazki wiosenne.

wiosna 21 marzec

Wiosna – wiosenne zdjęcia. Polne kwiaty na łąkach, kwitnące drzewa owocowe wiosna w sadach. Wiosenne krajobrazy, wzrastające rośliny, rozkwit przyrody działającej uzdrawiająco na nasze samopoczucie.

wiosna w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie

wiosna na ogrodzie

wiosna tęcza dzieci radosne

Pierwszy dzień wiosny
O ile pierwszy dzień wiosny kalendarzowej ustalony jest umownie na 21 marca, o tyle wiosna astronomiczna rozpoczyna się w chwili gdy słońce przekracza równik. Ma to miejsce zazwyczaj 20 lub 21 marca (stąd też data pierwszego dnia wiosny kalendarzowej).
Astronomiczna wiosna kończy się letnim przesileniem (najdłuższym dniem roku) 20/21 czerwca. Ostatni dzień wiosny kalendarzowej to 21 czerwca, 22 czerwca rozpoczyna się kalendarzowe lato.

wiosna życzenia wiosenne

Tradycje, obrzędy, zwyczaje
Jako, że pierwszy dzień wiosny związany jest z końcem zimy i przebudzaniem się przyrody do życia, miał on przez wieki ogromny wpływ na ludzi. Jeszcze z czasów pogańskich pochodzi święto wiosny o nazwie „Jare” – bogate w obrzędy powitania wiosny. Niektóre z tych obrzędów, np. topienie Marzanny znane i praktykowane są do dzisiaj. Także malowanie jajek, czy śmigus-dyngus utożsamiane dzisiaj z Wielkanocą związane są z obrzędami Słowian. Jajko było symbolem życia, a oblewanie wodą symbolizowało pozimowe oczyszczenie i w pewnym sensie dawało sygnał „skończyła się zima, już można szaleć”.
Z najnowszych zwyczajów związanych z przywitaniem pierwszego dnia wiosny należy wymienić urywanie się uczniów i studentów z zajęć, czyli wagary, które z reguły w ten jeden dzień w roku są tolerowane przez nauczycieli i opiekunów.

powitanie wiosny 720x1024

wiosna drzewo kwitnie

Kiedy zaczyna się wiosna
Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej to 21 marca. Wiosna astronomiczna zaczyna się w momencie gdy Słońce „przekracza” równik (ang: Equinox – równonoc wiosenna) ma to miejsce 20 lub 21 marca

wiosna wierszyk

Idzie marzec po polu
z koszyczkiem,
a w koszyku
krokusy, śnieżyczki,
pęk sasanek,
podbiał — złoty jak słońce,
pierwszy marcowy zając
i frędzelki
leszczyny kwitnącej.

arvore

kwiaty wiosnawiosna

A Wy jak spędzacie pierwszy dzień wiosny ?