GifyAgusi.pl


Największy zbiór gifów i obrazków animowanych w sieci

Zima 2013/2014 da Nam się we znaki!

sroga zima mroz


Autorem tego artykułu jest

. Data publikacji tego wpisu przypadła Wpis ten został dodany do następujących, tematycznych kategorii:
- Wiadomości
Odwiedziny robotów : Robot 310 Robot 0 Robot 2
Tą stronę obejrzało już 363 osób.Oceń mój artykuł.

Prognozy amerykańskich naukowców mówią i prognozują dla Polski jedną z najcieplejszych zim w historii. Ich rosyjscy koledzy są innego  zdania, bo według nich zima ma być najsroższą od ponad lat. Kto więc ma rację?

 zima stulecia

Nie od dziś wiadomo, że im dalszy horyzont czasowy prognoz pogody, tym mają one mniejszą sprawdzalność. Dlatego też nie omawiają one pogody szczegółowo, lecz bardzo ogólnie.

 

Nie dowiemy się z nich czy będzie sypać śnieg i jakiej temperatury powinniśmy oczekiwać, dajmy na to 10 stycznia, lecz poznamy ogólną tendencję miesięczną dla temperatury i sumy opadów.

 

Większości z nas wystarczy jednak ogólne stwierdzenie, zima będzie taka albo taka, bo od jej srogości zależy np. stan naszego portfela.

 

Sprawdziliśmy najnowsze przewidywania największych instytucji na świecie, na co dzień zajmujących się prognozowaniem pogody.

 

Zaliczyć do nich można Centrum Prognozowania Klimatu (CDC) należące do amerykańskiej Krajowej służby Pogodowej (NWS). Prognozuje się tam za pomocą trzech modeli komputerowych. Jakie są więc przewidywania zza oceanu?

 

Zima będzie łagodna

 

Dwa z trzech modeli wskazują na wyjątkowo ciepły grudzień w Polsce, zaś trzeci model jest zdania, że temperatura pozostanie w normie. W przypadku stycznia dwa modele wskazują na normę temperaturową, a trzeci na wyższe temperatury aniżeli zazwyczaj.

 

Luty dla wszystkich trzech modeli ma być bardzo ciepły, w tym dla dwóch modeli ekstremalne ciepły. Marzec również ma być ciepły, na co wskazują wszystkie trzy modele. Z prognoz można się też dowiedzieć, że szczególnie łagodnej zimy należy się spodziewać w południowej i wschodniej Polsce.

 

Jednak ciepła zima w polskim klimacie ma zawsze szereg bardzo nieprzyjemnych zjawisk towarzyszących. Mogliśmy się o tym przekonać na przełomie 2006 i 2007 roku, czyli podczas dotychczas najcieplejszej zimy, jaka panowała w naszym kraju przynajmniej od ponad 100 lat.

 

Poza tym, że śniegu było jak na lekarstwo i często pojawiały się deszczowe odwilże, to było bardzo pochmurno i do tego intensywnie wiało. To właśnie tamtej zimy Polskę nawiedził niszczycielski orkan imieniem Cyryl.

 

Wraz z częstymi wichurami olbrzymim wahaniom ulegało ciśnienie, pogarszając nasze samopoczucie. Łagodne wydania zimy w Polsce są więc bardzo deszczowe, pochmurne i wietrzne. Zanim jednak część z nas ucieszy się z pozytywnej prognozy, kubeł zimnej wody wyleją na nasze głowy Rosjanie.

 

Zima będzie sroga

 

Tamtejsza Akademia Nauk w swej dorocznej prognozie stwierdza, że zima nie tylko będzie sroga, lecz może się okazać najmroźniejszą na przestrzeni ostatniego stulecia. W polskim klimacie mroźne zimy zawsze są słoneczne i suche, ponieważ znajdujemy się pod panowaniem potężnych rosyjskich lub też skandynawskich wyżów.

 

Zapewniają one wysokie ciśnienie, czasem mgły, niewielki wiatr i bardzo duże spadki temperatury, nawet do minus 30 stopni na nizinach. Jedną z takich zim przeżywaliśmy na przełomie 2005 i 2006 roku, kiedy styczeń okazał się najzimniejszym od 21 lat.

 

W Toruniu odnotowano minus 32 stopnie, po raz pierwszy w całej historii pomiarów prowadzonych w tym mieście, w wielu innych miejscowościach ciśnienie wzrosło aż do 1053 hPa, pierwszy raz od bardzo wielu lat.

 

Zima będzie łagodna czy sroga?

 

Póki co za nami cztery zimy na przeważającym obszarze Polski ze średnią temperaturą na poziomie poniżej normy wieloletniej. Tak wielu z rzędu chłodnych zim nie mieliśmy przynajmniej od 30 lat.

 

Czy statystycznie możliwa jest więc piąta z rzędu sroga zima, będąca swoistym łabędzim śpiewem, kulminacją poprzednich? A może tendencja się odmieni i czeka nas równie łagodna zima jak ta z przełomu 2006 i 2007 roku?

 

Pewne jest jedno, niezwykle trudno jest przewidzieć jaka będzie zima, chociażby po tym, jak się ona zaczyna. Sroga zima z przełomu 2009 i 2010 roku nadeszła po bardzo ciepłym listopadzie, zaś rekordowo łagodną zimę z przełomu 2006 i 2007 roku poprzedziły wyjątkowo wczesne opady śniegu już w połowie października.

 

Niewątpliwie nadchodząca zima może się okazać zimą stulecia, bo według jednych ma być rekordowo łagodna, a według drugich wyjątkowo sroga. Za czyje prognozy trzymacie kciuki? Amerykanów czy Rosjan? Komentujcie.

 

za pomocą Za 3 miesiące zacznie się zima stulecia? | TwojaPogoda.pl.

Masz chwile ? Skomentuj ten wpis dla innych

Dodaj komentarz


*