Nowości
Home » Święta Kalendarzowe » Dzień Ojca – 23 czerwca
dzień ojca 23 czerwca

Dzień Ojca – 23 czerwca Obecnie brak ocen.

Ocena użytkowników

 Dzień Ojca – 23 czerwca

dzień ojca

Gify Na Dzień Ojca

ojciec i syn jazda na koniku

Ojciec to osoba niezwykle ważna w życiu każdego dziecka, choć wciąż jego rola nie jest zbyt doceniana w naszej kulturze. Wiele osób nawet nie wie, kiedy obchodzimy w Polsce Dzień Ojca. Dla przypomnienia wszystkim roztargnionym dzieciom: święto naszych ojców czyli Dzień Taty obchodzimy co roku 23 czerwca.

dzień ojca 23 czerwca

Dzień Ojca to święto, które nie jest tak mocno nagłaśniane w mediach, jak chociażby Dzień Matki. A szkoda, wszak ojcowie to obok matek najważniejsi ludzie w życiu każdego człowieka. Po raz pierwszy głośno i całemu światu, o tym, jak ważny jest ojciec, powiedziała Amerykanka Sonora Smart – kobieta, którą ojciec wraz z piątką jej rodzeństwa, wychowywał sam po śmierci ich mamy.

gify dzień ojca

Kobieta, która zainicjowała Dzień Taty

Sonora długo myślała, jak wyrazić ojcu dowód swojej wdzięczności i miłości. Zwróciła się z projektem obchodzenia Dnia Ojca do władz w swoim mieście Spokane (w stanie Waszyngton) i tak oto, dzięki uporowi tej młodej kobiety, która nosiła w sercu ogromną wdzięczność do ojca za trud wychowania powstało nowe święto – po raz pierwszy obchodzono je 19 czerwca 1910 roku. Święto spodobało się w USA na tyle, że w roku 1924 prezydent Calvin Coolidge oficjalnie uznał Dzień Ojca, jako święto w całych Stanach Zjednoczonych. Jednak historia wprowadzenia tego święta w sposób prawny trwała dużo dłużej i dopiero w roku 1972 prezydent Nixon zatwierdził święto aktem prawnym – Dzień Ojca wypada od tej pory w trzecią niedzielę czerwca.

Podobnie obchodzą to święto: Argentyna, Bangladesz, Chile, Chiny, Czechy, Filipiny, Francja, Holandia, Hong Kong, Irlandia, Japonia, Kanada, Kuba, Malezja, Malta, Mauritius, Meksyk, Peru, Republika Południowej Afryki, Singapur, Słowacja, Sri Lanka, Stany Zjednoczone, Turcja, Wenezuela, Wielka Brytania, Zimbabwe. W Polsce Dzień Taty to stała data 23 czerwca .

Bardzo wiele państw obchodzi ten dzień, podobnie jak Dzień Matki, w niedzielę. W naszym kraju data jest stała, a przez to Dzień Ojca wypada w różne dni tygodnia. O tym, że święto taty cieszy się nieco mniejszą rangą niż inne świeckie święta, świadczy chociażby zainteresowanie mediów i działania handlowców. Powoli się to jednak zmienia i coraz częściej świat chce świętować Dzień Ojca. W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest od roku 1965.

dziękuje Ci tato

O autorze Agusia

Drogi czytelniku gifyagusi.pl, sprawdź moje pozostałe wpisy i artykuły na tej stronie. Dołącz do osób lubiących moją stronkę i wpisy. Obserwuj moje najnowsze wpisy na stronie poprzez portale społecznościowe. Podziel się interesującym wpisem ze swoimi znajomymi już teraz. Oprócz pięknych gifów umieszczam tutaj także muzykę, poradniki i publikacje, które z pewnością Cię zaciekawią.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

x

Zobacz również

Gify naDzień Świętego Patryka

Gify na Dzień Świętego Patryka

Gify Dzień Świętego Patryka