Nowości
Home » Ptaki » Gify i obrazki Czaple

Gify i obrazki Czaple

[Głosów:0    Średnia:0/5]

 

 Znajdziesz tutaj informacje o czaplach oraz gify i obrazki z czaplami.

czapla

Czapla siwa  (Ardea cinerea)

czapla

Opis

Czapla siwa ma grzbiet i skrzydła popielate. Głowę białą, nad oczami czarny pasek, przechodzący w okresie godowym w czub, którego dwa najdłuższe pióra dochodzą do 15 cm długości. Pióra na szyi jasnopopielate, a w pobliżu piersi przez środek szyi od przodu czarne plamki. W dolnej części szyi zwisają długie pióra. Lotki są prawie czarne. Dziób żółto-czarny. Nogi żółte, u góry czarniawe. Samica różni się od samca wielkością i mniejszym czubem. Czapla siwa ma długość do 110 cm, a rozpiętość skrzydeł do 170 cm.

czapla siwa w trawie

Czapla siwa jest nieco mniejsza od bociana. W locie szyja zgięta w kształcie litery S (potylica oparta na grzbiecie), po czym można ją odróżnić od innych długoszyich ptaków – bociana i żurawia, które trzy mają w locie szyję wyciągniętą. Końce skrzydeł zaokrąglone. Często stoi w bezruchu nad wodą w oczekiwaniu na zdobycz.

czapla stoi w bezruchu

Siedlisko

 Najliczniej można spotkać czaple siwą na Pomorzu Zachodnim, Mazurach oraz w Augustowskiem. Gniazduje koloniami, często razem z kormoranami. Gniazda zakłada na wysokich drzewach, najczęściej w pobliżu zbiorników wodnych i większych cieków. Gniazdo jest zbudowane z luźno ułożonych gałęzi wysłanych cienkimi gałązkami, liśćmi roślin wodnych, piórami i sierścią. Przylatuje do nas poczynając od marca, odlatuje od sierpnia do grudnia, przeważnie w październiku. Gniazduje: w kwietniu – maju. W razie zniszczenia pierwszego zniesienia, znosi jaja po raz drugi. Zniesienie składa się z 3 – 5 jaj owalnego kształtu, koloru jasno niebieskozielonego ze słabym połyskiem. Wysiadują osobniki obydwu płci przez 25 – 28 dni. Pisklęta są rzekomymi gniazdownikami, lęgną się okryte rzadkim jasnopopielatym puchem, karmione są przez oboje rodziców. Gniazdo opuszczają po około 50 dniach, wracają jednak do niego na noc.

czapla siwa

  Czym żywi się czapla?

Czapla żeruje na brzegach jezior, rzek i na bagniskach. Żywi się głównie rybami i żabami, ale zjada także jaszczurki, myszy, młode ptaki, owady i wodne żyjątka. Żeruje cały dzień, głównie jednak nad wieczorem i rano i okresie karmienia młodych również w nocy. Pod koniec lata czaple widuje się czasami na polach, gdzie polują na myszy.

czapla animowane

Czapla jest bardzo żarłoczna. Złowione ryby i żaby, nawet do długości 20 cm (w tym okonie), połyka w całości. Atakuje również większe ryby, których nie może połknąć. Na terenie stawów rybnych jest bardzo szkodliwa, gdyż potrafi wybrać prawie cały narybek. W czasie łowów czapla godzinami stoi nieruchomo w wodzie w oczekiwaniu na zdobycz.

Kiedy są lęgi czapli?

Czapla gniazduje parami, przeważnie w dużych koloniach.Gniazdo zakłada na wysokich drzewach (w grupie drzew lub w lesie) niekoniecznie blisko wody (do 3 km, a czasem i dalej). Czaple zaraz po przylocie, w drugiej połowie marca, przystępują do budowy gniazda, którego średnica wynosi około 100 cm. Najczęściej jednak zajmują stare gniazda, a jeśli zastają je uszkodzone, naprawiają. Krótko potem znoszą 4-7 niebieskawo-zielonych jaj. Wysiadywanie trwa 4 tygodnie. Przy wysiadywaniu i karmieniu młodych bierze również udział samiec. Młode zaczynają latać dopiero po 6-7 tygodniach

czapla pośród trzciny

 Czapla siwa jest ptakiem przelotnym, przybywa do nas w końcu marca, a odlatuje w końcu września. Miejsca, w których gniazduje kilka par czapli, nazywają się czaplińcami. Często w pobliżu czaplińców gniazdują również ptaki drapieżne, które z wyjątkiem kani nie czynią szkód swoim sąsiadom. Czaple po przylocie łączą się w pary i wspólnie wychowują młode. Czapla rodzina po wychowaniu młodych rozbija się i każda sztuka, zarówno starych, jak i młodych, żyje pojedynczo aż do czasu odlotu, kiedy znowu łączą się w stada. W czasie długich przelotów czaple lecą kluczem.

  Czapla jest ptakiem łownym z okresem ochronnym.

Czapla biała (Egretta alba)

czapla biała

Charakterystyka

 Duża czapla ,wielkością dorównuje czapli siwej. Zdecydowanie zgrabniejsza i smuklejsza, zawsze śnieżnobiała. Ich ruchy są powolne i dostojne zarówno w czasie brodzenia w wodzie podczas polowania, jak i w locie. Latają majestatycznie  z wolna uderzając skrzydłami, ich lądowanie jest pełne gracji, a śnieżnobiała barwa nasuwa skojarzenie z baletnicami.

W przeszłości masowo polowano na te ptaki. Ozdobne egrety stały się przedmiotem pożądania wytwornych dam, które przyozdabiały sobie nimi swoje kapelusze.

Czym żywi się czapla biała?

Żywi się najchętniej pokarmem zdobywanym w wodzie ryby, wodne owady. Lecz nie pogardzi pokarmem zdobywanym na lądzie ,myszy ,szarańczaki, jak również młode ptaki.  Polują najchętniej  w płytkiej wodzie.

Rozród i gniazdowanie

 Czaple białe gnieżdżą się w małych liczących kilkanaście par koloniach. Gniazda zakładają w najbardziej niedostępnych częściach rozległych trzcinowisk często w mieszanych koloniach z przedstawicielami innych czaplowatych. W wyjątkowych przypadkach np. braku odpowiednich trzcinowisk zakłada gniazda na drzewach. Gniazda czapli białych mają kształt stożka wyłożonego delikatną wyściółką. Samica buduje gniazdo z materiału dostarczanego przez samca. Składa w nim zwykle 3 -4 jaja, które wysiadywane są  25-26 dni przez oboje partnerów. Młode karmione są przez okres sześciu tygodni. po tym czasie potrafią już latać.

 

Siedlisko

 Czapla biała jest szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Zasiedla duże  trzcinowiska na jeziorach lub deltach rzek zwykle w towarzystwie innych czapli.

 Do Polski licznie zalatuje i spotkać ją można wszędzie tam gdzie znajdzie odpowiednie warunki by móc się pożywić. Jeziora, zbiorniki zaporowe, spokojnie płynące rzeki, stawy hodowlane.

Gniazduje tylko na kilku stanowiskach: regularnie w Parku Narodowym Ujścia Warty i na zbiorniku  Jeziorsko, a sporadycznie w dolinach Biebrzy i Nidy.

gify czapla biała

gify czaple

czaple

gify animowane czaplagify animowane czapla

O autorze Agusia

Drogi czytelniku gifyagusi.pl, sprawdź moje pozostałe wpisy i artykuły na tej stronie. Dołącz do osób lubiących moją stronkę i wpisy. Obserwuj moje najnowsze wpisy na stronie poprzez portale społecznościowe. Podziel się interesującym wpisem ze swoimi znajomymi już teraz. Oprócz pięknych gifów umieszczam tutaj także muzykę, poradniki i publikacje, które z pewnością Cię zaciekawią.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

x

Zobacz również

gify ruchome kaczki

Gify Ruchome Kaczki

[Głosów:0    Średnia:0/5]   Gify i obrazki z animowanymi  i ruchomymi kaczkami Kaczka pije wodę ...