Nowości
Home » Religijne obrazki » Jezus w Koronie Cierniowej

Jezus w Koronie Cierniowej

Oceń ten artykuł

Jezus w Koronie Cierniowej – Zaraz  po wyroku na którym Jezus został skazany na ubiczowanie żołnierze upletli koronę z cierni i założyli Mu na głowę i włożyli na niego szkarłatny płaszcz, do ręki dali mu trzcinę i podchodząc naśmiewali się niego, pluli  i bili trzciną po głowie.Korona cierniowa towarzyszyła Jezusowi w drodze krzyżowej i w czasie śmierci

 

Jezus w Koronie Cierniowej

gify jezus w cierniowej koronie

Korona cierniowa – jeden symboli Męki Jezusa Chrystusa; w języku potocznym symbol cierpienia.

cierniowa korona

 

Korona cierniowa wykonana została przez żołnierzy Poncjusza Piłata prawdopodobnie z rośliny Ziziphus spina-christi („a żołnierze upletli koronę z cierni i włożyli Mu ją na głowę” J19,2) zaraz po wyroku wydanego przez prokuratora, w którym to skazał Jezusa na ubiczowanie. Żołnierze wykorzystali okazję; ukoronowali Chrystusa koroną cierniową, włożyli na Niego szkarłatny płaszcz, do ręki włożyli Mu trzcinę i podchodząc naśmiewali się z Niego, pluli nań i bili trzciną po głowie (por. J 19,1-3). Korona cierniowa towarzyszyła Chrystusowi w drodze krzyżowej i w czasie śmierci. Według tradycji po zdjęciu Chrystusa z krzyża koronę zabrał jeden ze świadków Jego śmierci. W czasie licznych tułaczek korona bywała na dworach królewskich (m.in. u Karola Wielkiego) i w licznych klasztorach (np. Saint-Denis); powyrywano z niej liczne ciernie, które dziś znajdują się w wielu sanktuariach na całym świecie jako relikwie (m.in. Trewir, Piza, Rzym; w Polsce w Zamościu, Miechowie i Boćkach). W 1239 r. powróciła do Francji.

Jezus przed ukrzyżowaniem został wyszydzony przez rzymskich żołnierzy. „Uplótłszy wieniec z ciernia włożyli Mu na głowę, a do prawej ręki dali Mu trzcinę. Potem przyklękali przed Nim i szydzili z Niego, mówiąc: »Witaj, Królu Żydowski!«. Przy tym pluli na Niego, brali trzcinę i bili Go po głowie” (Mt 27, 29–30).
Żołnierze szydzą, ale na ich twarzach nie ma nawet cienia uśmiechu, choćby złośliwego.

ecce homo ubiczowany chrystus

Ich zacięte twarze pełne są tylko nienawiści. Umęczony biczowaniem Jezus nie reaguje na to, co robią oprawcy. Nie zniechęca ich to jednak, choć szyderstwa wyraźnie nie dają im radości. Zachowują się jak pies, który wraz z nimi atakuje Chrystusa.

Po biczowaniu Jezusa na wewnętrznym dziedzińcu wartowni odbywało się Jego koronowanie cierniem. Zebrało się około pięćdziesięciu zbirów, czeladzi, parobków, dozorców więziennych, siepaczy, niewolników oraz kaci, którzy Jezusa biczowali. Wszyscy oni brali czynny udział w naigrywaniu się z Pana. Przywlekli Jezusa i całą siłą posadzili Go na okrągły stołek, posypany ostrymi kamykami i skorupami z naczyń, a następnie wtłoczyli Mu na głowę koronę cierniową.
Korona ta była wysoka, pleciona była gęsto z trzech rodzajów gałęzi cierniowych, grubych na palec. Kolce z premedytacją zwrócone były prawie wszystkie do środka, ku głowie skazańca.

cierniem ukoronowanie jezusa

Cierniem ukoronowanie Jezusa

Korona zrobiona była na kształt szerokiej taśmy i przybrała kształt diademu dopiero wówczas, gdy opasano nią głowę Jezusa i z tyłu mocno związano. Ciernie zwrócone do środka, wnikały głęboko w głowę, przebijając czaszkę. Do ręki dali Mu grubą trzcinę, pręt zakończony kością. Wszystko to robili z szyderczym namaszczeniem, jak gdyby uroczyście koronowali Go na króla. Po chwili zaczęli znęcać się nad Nim w nowy sposób. Wydzierali Mu trzcinę z ręki i tłukli nią w cierniowy czpiec, by kolce głębiej wbijały się w głowę, krew zaczęła spływać Jezusowi po twarzy i zalewać Mu oczy. A oni klękali przed Nim, pokazywali Mu język, bili Go i pluli Mu w twarz, krzycząc: „Witaj, Królu żydowski”.

Ukoronowania Jezusa cierniem dokonano w Pretorium Piłata, gdzie prawdopodobnie rozpalano ognisko, podobnie jak na dziedzińcu Najwyższego Kapłana Kajfasza, co opisano w Ewangelii (J 18,25).

Po poniżającym bolesnym ukoronowaniu, włożyli na Niego szkarłatny płaszcz, do ręki włożyli Mu trzcinę i podchodząc naśmiewali się z Niego, pluli Nań i bili trzciną po głowie ( J 19,1-3).

Korona cierniowa towarzyszyła Chrystusowi w drodze krzyżowej i w czasie śmierci.

Według tradycji po zdjęciu Chrystusa z krzyża koronę zabrał jeden ze świadków Jego śmierci.

Bolesna koronacja – badania Całunu:

Ten rodzaj tortury wymyślono tylko dla Jezusa.

W żadnym źródle historycznym nie ma wzmianki o stosowaniu tego rodzaju tortur przed ukrzyżowaniem.

Na Całunie turyńskim widać liczne wypływy krwi na czaszce, która na  płótnie tworzy plamy w pozytywie.

Zostały one spowodowane przebiciem naczyń krwionośnych na głowie przez kolce korony cierniowej.

Korona cierniowa była w kształcie czepca, który opinał całą głowę.

Chirurdzy naliczyli 13 ran na czole i 20 z tyłu spowodowanych przez kolce cierni, ale przypuszczają, że mogło być ich około 50.

Ponieważ pod skórą na głowie znajduje się sieć unerwienia i naczyń krwionośnych, korona cierniowa spowodowała rozdzierający ból oraz obfite krwawienie.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że na  skórze głowy na 1 cm2 znajduje się ponad 140 punktów wrażliwych na ból, to można sobie wyobrazić ogrom cierpienia Chrystusa w czasie tragicznej koronacji – napisał L.  Coppini, dyrektor Instytutu Anatomii Uniwersytetu Bolońskiego.

Badania stwierdziły zgodność miejsc wypływów z anatomią tętniczek i żyłek znajdujących się na głowie.

Jest to kolejny dowód przemawiający za autentycznością Całunu, ponieważ obieg krwionośny został opisany i poznany dopiero w 1593 r.

Gify i obrazki Jezus w koronie cierniowej

   jezus w koronie cierniowej wieloobrazkowy

Cierniowa korona

jezus w koronie cierniowej

jezus chrystus w cierniowej koronie galileagalilea jezus w cierniowej koronie

jezus cierpiący w cierniowej koronie

jezus cierniem ukoronowany

jezus chrystus w koronie cierniowejjezus w cierniowej koronie animacja

 

fiat jesuscristojezus w koronie cierniowej

jezus w koronie cierniowej cierpiący

Jezus cierpiący

jezus w cierniowej koronie niesie krzyżjezus chrystus w cierniowej koroniejezus na krzyżu

jezus w koronie cierniowej

O autorze Agusia

Drogi czytelniku gifyagusi.pl, sprawdź moje pozostałe wpisy i artykuły na tej stronie. Dołącz do osób lubiących moją stronkę i wpisy. Obserwuj moje najnowsze wpisy na stronie poprzez portale społecznościowe. Podziel się interesującym wpisem ze swoimi znajomymi już teraz. Oprócz pięknych gifów umieszczam tutaj także muzykę, poradniki i publikacje, które z pewnością Cię zaciekawią.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

x

Zobacz również

gify królik wielkanocny

Gify Królik Wielkanocny

5 (100%) 1 głosy   Gify i obrazki z królikami wielkanocnymi.