Dzień bez Alkoholu - Kalendarz Świąt

Dzień bez Alkoholu to polskie święto, które obchodzone jest 1 czerwca. 24 maja 2006 roku zostało ustanowione uchwałą Sejmu RP. Zapis w ustawie zachęca do „podjęcia wszelkich działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmniejszenia dostępności do alkoholu”.

Alkohol to napój zawierający etanol, czyli jedną z najpopularniejszych używek. Oczywiście spożywanie alkoholu w większości krajów jest legalne. W Polsce za napój alkoholowy uważa się każdy produkt przeznaczony do spożycia zawierający więcej niż 0,5% alkoholu etylowego pochodzenia roślinnego.

Podział Alkoholi:

  • Wysokoprocentowe
  • Średnioprocentowe
  • Niskoprocentowe

Wysokoprocentowe alkohole to najczęściej spirytus, wódki, nalewki, likiery oraz inne trunki, które zawierają destylowany alkohol.

Średnio i niskoprocentowe napoje alkoholowe to głównie wina, piwa i miody pitne.

Wina możemy podzielić ze względu na kolor, zawartość cukru.

Piwa mogą być silniejsze, słabsze ale występują również bezalkoholowe. Różnica między gatunkami piw stanowi proces produkcji. Możemy wyróżnić piwa jasne i ciemne.

Do napojów alkoholowych zaliczamy również apertifi, koktalje oraz long drink czyli napoje uzyskiwane po połączeniu różnych rodzajów alkoholi i soków.

W Polsce aby sprzedawać napoje alkoholowe wymagane jest posiadanie stosownego zezwolenia. Osobom nietrzeźwym, do lat 18 oraz na kredyt czy pod zastaw zakazuje się sprzedaży alkoholi.

Alkohol jest dodatkowo silną używką i działa jak środek odurzający. Częste picie prowadzi do uzależnienia, z którego bardzo ciężko wyjść. Najczęściej osoby, które mają problem z alkoholem i nadużywają go w dużej ilości nie widzą w tym problemu i nie chcą przyznać, że są alkoholikami.

Alkohol może powodować:

  • Raka
  • Nowotwór gardła
  • Wpływa negatywnie na serce, układ trawienny, wątrobę i piersi
  • Śmierć

Alkohol silnie działa na mózg, po wypiciu osoba czuje się szczęśliwa, łatwiej nawiązuje kontakty z innymi, ma mniejsze zahamowanie podczas wyrażania swoich myśli i uczuć. Często prowadzi do agresji.

Coraz częściej problem z alkoholem mają już nastolatkowie, którzy sięgają po alkohol ze względu na środowisko w jakim przebywają.

Święto obchodzimy: 01.06.2022 (Środa)

W kolejnych latach święto obchodzimy: 01.06.2023 (Czwartek), 01.06.2024 (Sobota)

Gify Dzień bez Alkoholu

Środa, 28 września 2022
Godzina:
Imieniny dzisiaj: Więcesław, Wawrzyniec, Salomon, Wacława, Marek, Sylwin, Wacław, Laurencjusz, Jan, Alodiusz, Sylwina, Tymon, Bernardyn.
Imieniny jutro: Teodor, Narcyz, Longin, Lubgost, Euzebia, Franciszek, Wioleta, Ida, Ermelinda, Piotr.
Wschód słońca: 06:43
Zachód słońca: 18:25
Jest 271 dzień roku
Kategorie gify: 353
Kategorie życzenia: 67
Kategorie kolorowanki: 14
Gify i obrazki: 13135
Życzenia: 2287
Kolorowanki: 953
Tagi: 11871
Zarejestrowani: 410
Filmy: 2319
Poczekalnia gify: 1
Poczekalnia życzenia: 0
Oceny: 455789
X